DETEKCE GRAVIDITY

Proč detekovat graviditu?

Abychom věděli, jak dopadlo připouštění = mít jistotu.
Lze tak odhalit jalová zvířata a případně je znovu zařadit do reprodukce nebo vyřadit = ušetřit náklady.
Lze tak odhalit plemeníky se sníženou plodností nebo zcela neplodné = stihneme udělat chovatelská opatření.
Lze tak spočítat, kolik má ovce nebo koza v děloze plodů a podle toho řídit výživu před porody = snazší porody, vyrovnanější jehňata, méně metabolických poruch aj.
Lze tak spočítat, kolik má ovce nebo koza v děloze plodů a podle toho řídit průběh porodů a péči o matky a mláďata, zejména při bahnění na pastvinách = více jehňat, nižší ztráty na zvířatech, vyšší tržby.
Lze tak orientačně určit, jak staré jsou plody a lépe organizovat všechny předešlé činnosti (výživu, porody, odchov) = lepší využití práce i kapitálu.

S každým plodem v děloze navíc se zvyšuje potřeba sušiny krmné dávky o cca půl kilogramu na bahnici a den, o potřebě vyšší kvality ani nemluvě. Místa v bachoru se přitom díky plodům jaksi nedostává, nebo příjem krmiva dokonce klesá…

Jak detekovat?

Detekci provádíme ve fixační kleci sonografem Oviscan 6 od skotské firmy BCF Technology. Sonda se přikládá odzadu do mezinoží, z pravé strany břicha vedle vemínka, kde mají ovce holé místo. Sonda vysílá do pánve a dutiny břišní ultrazvukové vlny v úhlu až 170°, což umožňuje operatérovi zpřesnit výsledek vyšetření. Za hodinu lze vyšetřit 30, ale také 200 ovcí, záleží na konkrétních podmínkách farmy, kdy nejdůležitější je přesnost detekce, ne hodinový výkon.

Mimo ovcí a koz děláme ultrazvuky u krav a jalovic, klisen, prasnic a fen.

  • Detekcí gravidity hospodářských zvířat se zabýváme téměř dvacet let.

  • Detekci gravidity ovcí a koz děláme asi třináct let.

  • Před rokem jsme pořídili sonograf Oviscan 6, kterým jsme konečně schopní důsledně detekovat
    nejen samotnou graviditu, ale i počet plodů v dělohách ovcí a koz.